Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Uslu, Erbil Belediye Reis beyıydı. Anası İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Dönem Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Destedat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tıp doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri bilirkişiı başüstüne. Eksperlik sonrası çallıkışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yanında Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Midi Maşrık Beceri Üniversitesi Mütevelli Astronomi Kafakanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları derunin Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Kurulu’nun ilk reis beyı olarak fariza aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Kafakanlığı döneminde mürtefiöğretimde okullaşma tahminında hızlı bir arkaış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık serladı. Bilimsel yayınlarda da gerçek artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman nüshaları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Cihan Dirlik Örgütü’nün kasılmaunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Dirlik Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun serkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reis beyı ve Asamblenin ikinci reis beyı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç devre, El Kuruluna da iki devre riyaset fail Doğramacı 1968 yılında serkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl boyunca reis bey ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu serkanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce serkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Aracısızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok nüshada ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve keyif bilimleri alanında çok nüshada ilmî makalesi, kitap kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok güzel derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Amerikan barış, Hak ve Maskaragörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birgeniş devletin reis beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en mürtefi nişanlarını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sert çok ulusal azamet Doğramacı’ya en muteber ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Muhteşem Budun Meclisi kendisine ülke Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 yıllık yaşantıı çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa ihtimam aşkıyla esbaktir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunduğu yardımlarla keyif, terbiye ve bilgi derunin yarattığı kurumlarla her daim sınırırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://guncelsaglik.name.tr/ https://gpsaractakip.name.tr/ https://bowlingsalonu.name.tr/ https://almancaodev.name.tr/ https://kayseribbglowkalicifondoten.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye