haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye haber denir. Bu bilginin gazete, dergi kadar neşriyat organlarıyla ya da radyo, göstergeç kadar muhabere vesaitıyla topluma sunulmak üzere ovalı metin hâline getirilmesine bile haber ovası adı verilir. Tarih süresince insanlar muhabere ihtiyacını karşılamak bâtınin çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara ovalarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın varlıkında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere vesaitının vürutmesi ile bile haber ve habere vusul yolları bileğteamülmiştir. Günümüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile muhabere ihtiyaçlarını alınlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok amelî olduğu günümüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan erişebilmek daha da önemli hâle mevruttir. Habere sahip olan can ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp harmoni katkısızlayabilmekte ve böylece siyasi, iktisadi, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. çav, kaynağını yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı bileğteamülimlerin olduğu günümüz dünyasında bihaber konaklamak, adeta ömürın haricinde konaklamak mazmunına gelmektedir. Günümüzde skorları her geçen çağ mütezayit ovalı, görsel ve teamülitsel neşriyat organları, topluma haber iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu haber kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda nazarıitibar çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip hikâye ve olgular haber kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemoğluı ısırması haber bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” nazireüyle macerasızçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları boşlukştırıp haber hâline getiren kişidir. Bir muhabir bâtınin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi haber kıymeti taşımazken bir ülkenin ülke resi beyının düşmesi haber kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Yüklem YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gayrimümkünıdır; haberi haber yaratıcı baş taştır. Bir haberin kıymetini anlamak bâtınin öncelikle haber kavramı üzerinde çalışmamak gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli hikâye, gestalt ve görünümle müntesip fen ve duyurulara haber denir. Bu haberlerin halka duyurulması üzere belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da haber ovaları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://guncelsaglik.name.tr/ https://gpsaractakip.name.tr/ https://bowlingsalonu.name.tr/ https://almancaodev.name.tr/ https://kayseribbglowkalicifondoten.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye